Jak wypisać dziecko z przedszkola? wzór

15,00 

Wypisanie dziecka z przedszkola jest możliwe w każdym czasie, również w trakcie roku szkolnego.

Pismo w tej sprawie należy kierować do dyrektora placówki oświatowej. 

Kategoria:

Przyczyny wypisania dziecka z przedszkola

Rodzice wypisują dzieci z przedszkola z wielu różnych powodów. Część z nich wiąże się z czynnikami niezależnymi, na przykład z przeprowadzką, z przeniesieniem służbowym. Inne mają związek z pracą samej placówki oświatowej.

Rodzic może bowiem wypisać dziecko z jednego przedszkola i zapisać je do przedszkola innego z powodu:

  • niskiego poziomu nauczania,
  • słabych warunków do nauki i opieki,
  • niezadowolenia z jakości pracy nauczycieli,
  • braku oczekiwanych zajęć dodatkowych czy wyrównawczych, i tak dalej.

Dziecko może też zostać wypisane z przedszkola, kiedy dochodzi do zmiany sytuacji rodzinnej, np. rezygnacji rodzica z pracy czy zwolnienia rodzica z pracy.

Niekiedy – w przypadku dzieci nieobjętych jeszcze obowiązkiem szkolnym – taka rezygnacja może wiązać się z niechęcią dziecka do przebywania w przedszkolu. Jeśli maluch ciągle płacze i tęskni za rodzicami, ci mogą w dowolnej chwili wypisać go z placówki oświatowej. 

Jak wypisać dziecko z przedszkola?

Wypisanie dziecka z przedszkola wymaga złożenia pisemnej rezygnacji – oświadczenia woli rodzica lub opiekuna prawnego – skierowanego do kierującego placówką, czyli dyrektora.

Zasadniczo, pismo nie wymaga uzasadnienia, jednak warto je uwzględnić, zwłaszcza w sytuacji, kiedy po rezygnacji rodzic może chcieć ponownie zapisać dziecko do tej samej placówki.

Wypisanie dziecka z przedszkola daje możliwość zapisania dziecka również do innej, wybranej placówki oświatowej. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku przedszkola prywatnego, z którym rodzic zawiera umowę o kształcenie.

W takich okolicznościach wypis z przedszkola jest równoznaczny z wypowiedzeniem umowy, co może wiązać się z obowiązkiem zachowania okresu wypowiedzenia. Przez cały okres wypowiedzenia rodzic nadal musi regulować opłaty za czesne, choć dziecko nie ma obowiązku stawiania się w placówce.