Podanie o wznowienie studiów WZÓR z uzasadnieniem

podanie-o-wznowienie-studiow-uzasadnienie-wzor-pdf-doc-wordJak napisać podanie o wznowienie studiów? decyzja o rezygnacji ze studiów może zostać uzasadniona różnymi okolicznościami. Warto wiedzieć jednak, że osoba spełniająca określone warunki, ma możliwość reaktywacji toku nauczania. Podanie o wznowienie studiów osoba taka powinna złożyć do dziekana, który może wyrazić zgodę na kontynuację nauki.

Zasady wznawiania studiów

Podanie o wznowienie studiów nie zawsze okaże się skuteczne, bowiem student, który zrezygnował z nauki, ma określony czas na złożenie odpowiednich dokumentów. Z reguły jest to pięć lat (lub trzy, zależnie od uczelni), licząc od daty prawomocnego wykreślenia danej osoby z listy studentów.

Wniosek o wznowienie studiów może złożyć osoba, która zaliczyła co najmniej jeden semestr danego kierunku studiów. Prawo do reaktywacji przysługuje zarówno studentom, którzy samodzielnie zrezygnowali z nauki, jak i tym wykreślonym z listy studentów (z wyjątkiem osób wydalonych z uczelni wskutek ukarania karą dyscyplinarną). Wzór podania o wznowienie studiów pobierzesz poniżej:

Podanie o wznowienie studiów uzasadnienie wzór

podanie-o-wznowienie-studiow-uzasadnienie-wzor-pdf-doc-word
Podanie o wznowienie studiów uzasadnienie wzór

Jeśli student nie zaliczył pierwszego semestru, może wznowić studia na zasadach ogólnych rekrutacji. Prawo do wznowienia studiów przysługuje studentowi tylko raz na danym kierunku lub specjalności.

Podanie o przywrócenie na studia a różnice programowe

Podanie o przywrócenie na listę studentów dotyczy wznowienia studiów na tym samym kierunku lub – w wyjątkowych przypadkach – na kierunku pokrewnym. Każdorazowo decyzję w tej sprawie podejmuje dziekan, który określa semestr studiów oraz warunki, na których dana osoba ma zostać przyjęta.

Uwzględniane są także różnice programowe.

Jeśli okażą się one zbyt duże, aby kontynuować naukę, dziekan może zdecydować o cofnięciu studenta na niższy semestr lub rok studiów. Po wznowieniu nauki na studiach osobę reaktywującą naukę obowiązuje bowiem aktualny program kształcenia.

Podanie o wznowienie studiów na czas obrony

Podanie o wznowienie studiów w celu złożenia pracy dyplomowej student może złożyć zwykle po spełnieniu wszystkich wymagań określonych w programie kształcenia, w tym również warunków dopuszczenia do egzaminu dyplomowego.

Czas na złożenie odpowiedniego dokumentu to 3 lata, licząc od dnia skreślenia takiej osoby z listy studentów. Wznowienie studiów odbywa się za zgodą Dziekana oraz na określonych przez niego warunkach.

Podanie o wznowienie studiów uzasadnienie

Uzasadnienie wznowienia studiów to niezbędny element pisma, które składa się w celu reaktywacji toku kształcenia. Argumenty będą różniły się w zależności od przyczyny wykreślenia studenta z listy studentów.

Jeśli osoba została wydalona ze studiów przez władze uczelni, student ubiegający się o wznowienie studiów powinien sięgnąć do regulaminu i upewnić się, że wszystkie procedury zostały dopełnione prawidłowo.

W przypadku, kiedy niemożliwe jest wskazanie jakichkolwiek błędów, studentowi pozostaje jedynie wzięcie odpowiedzialności za wydalenie z uczelni i uzasadnienie niedopełnienia obowiązków studenta względami życia prywatnego, czy rodzinnego.

Jeżeli uzasadnienie wniosku o wznowienie studiów dotyczy sytuacji, w której to student zrezygnował z nauczania, w piśmie może powołać się na przeminięcie przeszkody, która nie pozwalała mu kontynuować edukacji.

Co napisać w podaniu o wznowienie studiów?

Podanie o wznowienie studiów musi zawierać pewne elementy stałe, czyli przede wszystkim dokładne określenie osoby wnioskującego. Pismo powinno uwzględniać dane studenta, czyli imię, nazwisko, kierunek studiów, a także dane teleadresowe do komunikacji.

Podanie o reaktywację studiów adresuje się do dziekana lub rektora, dlatego należy dopilnować pełnej poprawności takiego pisma (językowej, składniowej, ortograficznej i interpunkcyjnej).

Niezwykle ważne jest stosowanie pełnych i poprawnych tytułów naukowych adresata oraz odpowiednich zwrotów grzecznościowych.

Jak wygląda podanie o wznowienie studiów?

Jak każde podanie, również to o wznowienie studiów powinno zachowywać określoną formę, typową dla podań. Dokument musi zawierać:

  • datę i miejsce sporządzenia,
  • dane nadawcy,
  • dane adresata,
  • tytuł,
  • treść z podziałem na wstęp, rozwinięcie i zakończenie,
  • podpis osoby sporządzającej podanie.

W treści podania student powinien określić, czy korzysta z prawa do wznowienia studiów po raz pierwszy. Jest to bardzo ważne, bowiem w większości przypadków ma on tylko jedną szansę na kontynuowanie nauki po wykreśleniu z listy studentów.

W wyjątkowych przypadkach, za zgodą dziekana, taka reaktywacja może odbyć więcej niż raz.

Jak przebiega wznowienie studiów?

Jeśli student jest uprawniony do wznowienia studiów (ukończył co najmniej pierwszy rok studiów pierwszego stopnia lub studiów jednolitych magisterskich albo ukończył co najmniej pierwszy semestr studiów drugiego stopnia) to powinien złożyć odpowiednie podanie do dziekana (poprzez dziekanat) lub do rektora (za pośrednictwem dziekana).

Później pozostaje mu jedynie oczekiwać na decyzję, która zostanie podjęta na podstawie dotychczasowego przebiegu studiów, postępów w nauce czy częstotliwości powtarzania semestrów.

Jeśli podanie zostanie rozpatrzone pozytywnie, student będzie przywrócony na studia i wpisany na semestr następujący po ostatnim semestrze, który zaliczył w całości przed skreśleniem go z listy studentów.

Podobne wzory pism:

Wpis pochodzi z kategorii: