Pokwitowanie odbioru gotówki za wynajem mieszkania WZÓR

Jak napisać potwierdzenie zapłaty za wynajem mieszkania? Wpłaty w ramach czynszu za wynajem lokalu mogą być dokonywane zarówno przelewem bankowym, jak i w formie gotówkowej. W tym drugim przypadku niezbędne jest jednak sporządzenie odpowiedniego potwierdzenia transakcji gotówkowej, czyli pokwitowania zapłaty czynszu.

Dokument tego typu zabezpiecza bowiem najemcę przed nieporozumieniami i sporami, które mogą pojawić się w przyszłości. Jak przygotować zatem prawidłowy dowód wpłaty za wynajem mieszkania? o wszystkim dowiesz się z poniższego poradnika.

Dla ułatwienia Ci przygotowania takiego pełnoprawnego pokwitowania przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór pokwitowania zapłaty czynszu gotówką.

Jak i kiedy sporządzić potwierdzenie zapłaty za wynajem mieszkania?

Potwierdzenie zapłaty czynszu najmu to dokument, który poświadcza przyjęcie pieniędzy przez wynajmującego mieszkanie oraz ich wpłacenie przez najemcę. Pismo tego typu dla swojej ważności musi zachować formę pisemną.

Pokwitowanie zapłaty czynszu wystawiane jest na prośbę najemcy, który przekazuje środki pieniężne na ręce wynajmującego. Dokument ten stanowi dowód zaistnienia takiej transakcji i może okazać się niezbędny, jeśli pomiędzy najemcą a wynajmującym dojdzie do nieporozumień w kwestiach uiszczania opłat zgodnie z umową najmu.

Pokwitowanie odbioru gotówki za wynajem mieszkania wolno sporządzić zarówno w chwili przekazywania pieniędzy, jak i później, na przykład w formie listu czy wiadomości e-mail. Żądanie wydania takiego potwierdzenia może dotyczyć nawet wpłat za czynsz wstecz (np. w ramach dowodu regularnego opłacania czynszu za okres kilku miesięcy).

Wynajmujący ma obowiązek sporządzenia pokwitowania na prośbę wpłacającego gotówkę niezależnie od tego, kiedy transakcja faktycznie miała miejsce. Aby dokument był ważny, osoba, która go sporządza, powinna złożyć na nim swój czytelny podpis.

Potwierdzenie zapłaty za wynajem mieszkania wzór

potwierdzenie-zaplaty-za-wynajem-mieszkania-wzor-pdf-doc
Potwierdzenie zapłaty za wynajem mieszkania – wzór

Jak wygląda pokwitowanie odbioru gotówki za wynajem mieszkania?

Potwierdzenie zapłaty za wynajem mieszkania wygląda tak samo, jak inne pokwitowania odbioru gotówki od wpłacającego. Na dokumencie muszą znaleźć się więc następujące informacje:

  • dane osoby, która dokonała płatności (imię i nazwisko),
  • dane osoby, która otrzymała płatność (imię i nazwisko),
  • kwota płatności,
  • metoda płatności, tutaj: gotówka,
  • tytuł prawny transakcji, tutaj: czynsz za wynajem mieszkania,
  • data i miejsce transakcji,
  • podpis osoby, która przyjęła pieniądze.

Pokwitowanie odbioru gotówki można przekazać zainteresowanemu osobiście lub przesłać je dowolną metodą – pocztą czy mailem.

Dlaczego należy ubiegać się o pokwitowanie odbioru gotówki?

Pokwitowanie zapłaty czynszu nie jest niezbędne, jeśli najemca decyduje się wpłacać środki pieniężne w formie przelewu bankowego. Wystarczającym dowodem wpłaty jest wtedy bowiem potwierdzenie przelewu, które zainteresowany może otrzymać od swojego banku.

Jeżeli jednak najemca decyduje się dokonywać płatności gotówką, bez pokwitowania nie będzie w stanie wykazać, że dokonał takiej płatności. W razie ewentualnego sporu pomiędzy wynajmującym a najemcą (na tle wywiązywania się z obowiązku zapłaty czynszu zawartego w umowie najmu), to właśnie na osobie wynajmującej mieszkanie ciąży bowiem obowiązek wykazania, iż płatność została uiszczona.

Jeśli płacący nie będzie miał możliwości udowodnienia, że przekazał gotówkę na ręce wynajmującego, to sąd orzekający w takiej sprawie ogłosi wyrok obowiązku ponownej zapłaty (nawet jeśli najemca będzie twierdził, że już raz tego dokonał).

Pokwitowanie odbioru gotówki jest niezbitym dowodem na wpłacenie pieniędzy, a o znaczeniu takiego potwierdzenia w świetle prawa mówi artykuł 462 par. 1 Kodeksu Cywilnego:

Dłużnik, spełniając świadczenie, może żądać od wierzyciela pokwitowania

Czy da się udowodnić w sądzie wpłatę gotówki bez pokwitowania?

Udowodnienie dokonania zapłaty w formie gotówkowej, bez uzyskania pokwitowania takiej transakcji, jest trudne, lecz nie jest niemożliwe. Dowodem – choć nie tak niepodważalnym, jak pisemne potwierdzenie wpłaty gotówki – są na przykład zeznania świadków czy przesłuchania obu stron.

Jeśli pieniądze na czynsz zostały wypłacone z konta przed przekazaniem ich na ręce wynajmującego, dowodem w sprawie może okazać się także wyciąg z konta bankowego, gdyż pośrednio wskazuje na dokonanie zapłaty (kwota i czas wypłaty zgadzają się z terminem płatności i wysokością czynszu).

Podobne wzory pism:

Wpis pochodzi z kategorii: