Wniosek o zakaz zbliżania się WZÓR do wypełnienia

Jak napisać wniosek o zakaz zbliżania się? Zakaz zbliżania to stosunkowo nowy środek karny, wprowadzony do Kodeksu karnego w 2005 roku wraz z nowelizacją przepisów. Rozwiązanie to stosuje się w odniesieniu do sprawcy przestępstwa z użyciem przemocy. W przypadku przestępstw z udziałem osób najbliższych zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych może orzec sam sąd, a prokurator ma prawo nakazać eksmisję sprawcy już po interwencji domowej.

Wstęp

wniosek-o-zakaz-zblizania-sie-wzor-pdf-docO zakaz zbliżania się można także wnioskować samodzielnie. Ze stosownym wnioskiem ma prawo wystąpić ofiara lub poszkodowany. Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego wniosku, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór, który pobierzesz poniżej:

Wniosek o zakaz zbliżania się wzór

Co oznacza zakaz zbliżania się?

Zakaz zbliżania się obowiązuje od 27 lipca 2005 roku, kiedy to został wprowadzony do Kodeksu karnego wraz z nowelizacją przepisów. Rozwiązanie to polega na tym, że sąd może orzec wobec sprawcy:

  • obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych miejscach lub środowiskach,
  • zakaz kontaktowania się z określonymi osobami,
  • zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu. 

Niekiedy zakaz zbliżania się orzekany jest fakultatywnie w przypadku skazania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę osoby małoletniej, a także za umyślne przestępstwo z użyciem przemocy.

Zakaz zbliżania się może zostać połączony z obowiązkiem zgłaszania się do policji lub innego organu w wyznaczonych odstępach czasu. 

Kiedy można wystąpić o zakaz zbliżania się?

Jeśli sąd sam nie orzeknie zakazu zbliżania się, wniosek o zakaz zbliżania się może złożyć samodzielnie poszkodowany lub ofiara przestępstwa. Mają oni prawo wystąpić ze stosownym wnioskiem na każdym etapie postępowania sądowego – i tego przygotowawczego, i w toku sprawy karnej. 

Wniosek o zakaz zbliżania się można złożyć więc zarówno ustnie do protokołu, jak i pisemnie:

  • przy zgłaszaniu możliwości popełnienia przestępstwa w Prokuraturze lub na komisariacie, 
  • w trakcie postępowania przygotowawczego, 
  • w trakcie postępowania sądowego,
  • w mowie końcowej.

Gdzie składać wniosek o zakaz zbliżania się?

Odpowiedź na pytanie, gdzie złożyć wniosek o zakaz zbliżania się nie jest jednoznaczna i zależy od etapu postępowania prowadzonego wobec danego sprawcy.

Stosowny wniosek można złożyć już na komisariacie policji podczas zgłaszania możliwości popełnienia przestępstwa. Jeśli prowadzone jest  postępowanie przygotowawcze, taki sam wniosek należy złożyć już w Prokuraturze.

Później, kiedy sprawa zostaje przekazana do Sądu karnego, to właśnie do tego samego sądu należy składać wniosek o zakaz zbliżania się. 

Jak cofnąć zakaz zbliżania się?

Zanim złożymy wniosek o zakaz zbliżania się, warto sprawdzić, czy można anulować zakaz zbliżania się, na wypadek zmiany sytuacji pomiędzy sprawcą a osobą poszkodowaną/ofiarą.

Zatem jak cofnąć zakaz zbliżania się?

Tak naprawdę cofnięcie tego zakazu polega na wnioskowaniu o jego uchylenie. 

Należy wiedzieć, że sąd nakładając na sprawcę sądowy zakaz zbliżania się, zwykle wskazuje przy tym termin jego obowiązywania (maksymalnie 15 lat) lub nakłada zakaz zbliżania się dożywotnio.

W tym czasie zarówno sam skazany, jak i poszkodowany lub ofiara mogą złożyć do sądu wniosek o uchylenie zakazu zbliżania się.

Podstawą do złożenia takiego wniosku będzie zmiana w relacjach na linii sprawca-poszkodowany, zwłaszcza w przypadku przestępstw pomiędzy członkami rodziny.

Jeśli takie osoby pojednały się, chcą dalej mieszkać razem i wychowywać wspólnie dzieci, to mogą wnioskować o zniesienie zakazu zbliżania się. Zakaz ten musi popierać jednak pokrzywdzony.

Ze względu na terminowość orzeczenia sądu w sprawie zakazu zbliżania się, warto podkreślić, że poszkodowany lub ofiara mają także możliwość wnioskowania o przedłużenie zakazu.

W tym celu należy również wystąpić do sądu z odpowiednim dokumentem, jakim jest wniosek o przedłużenie zakazu zbliżania się.

Zakaz zbliżania się do dziecka

Wniosek o zakaz zbliżania się do dziecka to inaczej wniosek o zakaz osobistej styczności z dzieckiem. Takie pismo można złożyć do sądu rejonowego, jeśli zachowanie rodzica, który ma kontakt z dzieckiem:

  • zagraża zdrowiu dziecka,
  • zagraża życiu dziecka,
  • zagraża bezpieczeństwu dziecka,
  • wpływa na dziecko demoralizująco.

Pismo znajdzie więc zastosowanie w sytuacji, kiedy rodzic jest uzależniony od alkoholu i środków odurzających czy też jest związany z działalnością przestępczą.

Z wnioskiem tego typu nie występuje się w sytuacji, kiedy:

  • władza rodzicielska względem rodzica została ograniczona przez sąd do określonych obowiązków i uprawnień względem dziecka dlatego, że rodzice żyją w rozłączeniu,
  • władza rodzicielska względem rodzica została zawieszona lub ograniczona w inny sposób.

Wniosek o zakaz osobistej styczności z dzieckiem może złożyć każdy z rodziców. Sąd ma także prawo orzec o zakazie zbliżania się do dziecka z urzędu. 

Jak sporządzić wniosek o zakaz zbliżania się?

Wniosek o zakaz zbliżania się to pismo urzędowe, które musi zawierać kilka określonych elementów. Najłatwiej jest sporządzić je więc w oparciu o gotowy do wypełnienia druk – wzór wniosek do prokuratury o zakaz zbliżania się.

Dokument powinien zawierać:

  • datę i miejsce sporządzenia,
  • dane wnioskodawcy,
  • dane adresata, czyli sądu lub prokuratury,
  • sygnaturę akt sprawy, jeśli została już nadana,
  • treść wniosku rozpoczynającą się od zwrotu: „wnoszę o zastosowanie wobec podejrzanego/oskarżonego środka karnego/środka zapobiegawczego w postaci zakazu zbliżania się
  • uzasadnienie wniosku poprzez opisanie zagrożeń i możliwych konsekwencji dalszego nieograniczonego prawnie kontaktu z podejrzanym czy oskarżonym. 

Wniosek o zakaz zbliżania się powinien określać także odległość, jaka powinna być zachowana pomiędzy wnioskodawcą a podejrzanym/sprawcą. Należy określić taką odległość precyzyjnie w metrach.

W uzasadnieniu wniosku o zakaz zbliżania się warto przywołać historię relacji z oskarżonym/podejrzanym.

Wspomnieć można między innymi o policyjnych interwencjach w mieszkaniu, o skargach i donosach na kłótnie, agresywne zachowanie czy przemoc domową, a także o wdrożeniu procedury niebieskiej karty, itd.

Ważne, aby wniosek wyraźnie wskazywał, że brak orzeczenia zakazu zbliżania się stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia poszkodowanego. 

Wpis pochodzi z kategorii: