Wzór wniosku o Skrócenie Zakazu Prowadzenia Pojazdów mechanicznych

Jak napisać wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów? Zgodnie z regulacją art. 182. § 1 ustawy kodeks karny wykonawczy w razie orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów, sąd przesyła odpis wyroku odpowiedniemu organowi administracji rządowej lub samorządu terytorialnego właściwemu dla miejsca zamieszkania skazanego.

Jeżeli skazany wykonuje zawodowo czynności związane z prowadzeniem pojazdów, o orzeczeniu sąd zawiadamia ponadto bezzwłocznie pracodawcę, u którego skazany jest zatrudniony.

Powyższe przekłada się na to, że zakaz prowadzenia pojazdów może być bardzo dotkliwy dla skazanego – poza tym, że traci on uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi, może również stracić zatrudnienie, a tym samym środki do życia.

wazneNiemniej jednak ustawodawca przewidział również możliwość skrócenia zakazu. Uchylenie zakazu może mieć miejsce na wniosek skazanego. Wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów musi jednak zostać złożony we właściwym czasie i odpowiednio uzasadniony, wzór takiego wniosku pobierzesz poniżej.

W jakiej sprawie złożyć wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów?

Zakaz prowadzenie pojazdów orzeka się zarówna na podstawie przepisów kodeksu karnego, jak i kodeksu wykroczeń – w zależności od typu popełnionego przestępstwa. Powyższe przełoży się zarówno na wymiar samej kary, jak i długość obowiązywania zakazu.

W tym miejscu wskazać warto, że zgodnie z art. 29 kodeksy wykroczeń zakaz prowadzenia pojazdów wymierza się w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Sąd stosując zakaz prowadzenia pojazdów na podstawie kodeksu wykroczeń, zobowiązany jest określić rodzaj pojazdu, którego zakaz dotyczy. Zakaz może więc objąć jedynie auto osobowe, dostawcze lub ciężarowe, a w niektórych sytuacjach (w zależności od zdarzenia i uprawnień, jakie posiada „sprawca” – rower, skuter lub motocykl).

Natomiast na podstawie art. 44 kodeksu karnego sąd orzeka o zakazie prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata. Podobnie jak to ma miejsce przy sprawach z występku zakaz prowadzenia może dotyczyć wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju.

Należy jednak pamiętać, że zakaz może zostać orzeczony dożywotnio:

 W razie prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 173 sprowadzenie katastrofy w ruchu, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, albo w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 177 spowodowanie wypadku w ruchu § 2 lub w art. 355 spowodowanie wypadku komunikacyjnego przez żołnierza § 2 był w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, chyba że zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami

– tak § 2 art. 44 kk.

Zatem sam wniosek o skrócenie zakazu może obejmować wszystkie pojazdy, które zostały wymienione w wyroku lub wybraną kategorię pojazdów. Powyższe ma ogromne znaczenia dla takiej grupy osób jak kierowcy zawodowi. Ci mogą starać się o przywrócenie uprawnień konkretnych kategorii, celem dalszego wykonywania pracy zarobkowej.

Niemniej jednak nie ma przeszkód, aby wnioskiem objąć „cały zakaz”, pozostawiając w gestii sądu ostateczną decyzję.

Występując o skrócenie zakazu, warto pobrać fachowo i rzetelnie przygotowany wzór wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych:

Wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów – wzór

Wniosek-o-skrocenie-zakazu-prowadzenia-pojazdow-wzor-pdf-doc
Wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów – wzór

Kiedy złożyć wniosek o skrócenie zakazu jazdy samochodem?

Niestety nawet bardzo dobrze przygotowany i uzasadniony wniosek nie spotka się z akceptacją sądu, jeśli zostanie złożony przedwcześnie. Sąd zobowiązany jest bowiem stosować regulacje kodeksowe zgodnie, z którymi zakaz może być zdjęty:

  • po upływie co najmniej połowy okresu, na jaki orzeczono zakaz, lecz nie mniej niż 1 rok
  • jeśli skazany przestrzegał porządku prawnego.

W przypadku sprawców, wobec których orzeczono dożywotni zakaz prowadzenia samochodów, wniosek o skrócenie zakazu może zostać złożony po upływie lat 15.

Po spełnieniu powyższych przesłanek warto pobrać wzór wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów i złożyć go we właściwym sądzie.

Czym jest wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów z blokadą alkoholową?

Wprowadzenie blokady alkoholowej to rozwiązanie, z którego mogą skorzystać osoby potrzebujące prawa jazdy do wykonywania np. pracy zarobkowej lub posługiwania się konkretnym pojazdem. Podstawą zmiany orzeczenia jest art. 182a kodeksu karnego wykonawczego.

Na jego podstawie sąd może zezwolić skazanemu na jazdę autem wyposażonym w blokadę alkoholową. Przygotowany przez nas wzór wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów przez blokadę alkoholową znacznie ułatwi Ci dopełnienie wszelkich formalności, gotowy do wypełnienia wzór wniosku o blokadę alkoholową pobierzesz poniżej:

Wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów przez blokadę alkoholową

wniosek-o-skrocenie-zakazu-prowadzenia-pojazdow-przez-blokade-alkoholowa-wzor-pdf-doc
Wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów przez blokadę alkoholową

Podobne wzory pism:

Wpis pochodzi z kategorii: