Skarga do Kuratorium Oświaty – wzór

15,00 

Skarga do kuratorium oświaty powinna być traktowana jako ostateczność.

Warto pamiętać, że kuratorium pełni nad szkołami przede wszystkim nadzór pedagogiczny, dlatego nie zajmuje się wszystkimi skargami, jakie rodzice wnoszą między innymi na nauczycieli.

Kategoria:

Jak napisać skargę do kuratorium oświaty?

Przed napisaniem skargi do kuratorium oświaty, warto porozumieć się z tym organem osobiście lub telefonicznie. Może okazać się bowiem, że kurator nie jest odpowiednim adresatem takiego pisma, na przykład wtedy, kiedy zgłaszany problem dotyczy niekorzystnych planów lekcji.

Jeśli mimo wszystko rodzic postanowi złożyć skargę do kuratorium, powinien przygotować ją na piśmie. Skarga do kuratorium musi być skargą imienną. Anonimowe skargi nie są rozpatrywane.

Uwzględnienie danych osobowych rodzica pozwala kuratorium nawiązać z nim kontakt i wyjaśnić sprawę lub uzyskać dodatkowe informacje.

Poza tym dokument powinien dokładnie opisywać, na czym polega problem i jakiego nauczyciela/ucznia/dyrektora dotyczy, a także jakie są oczekiwania rodziców wobec kuratorium. 

Kolejność składania skarg w systemie oświaty

Jak zostało wspomniane, skarga do kuratorium oświaty to ostateczność. Przed wniesieniem takiego pisma do kuratora, rodzic powinien wyczerpać inne metody rozwiązania problemu.

Pierwszą skargę może skierować do dyrektora, który odpowiada za zapewnienie uczniom bezpiecznych warunków wychowania i nauki, a także za zatrudnioną kadrę nauczycieli. Dyrektor ma obowiązek odnieść się do skargi w ciągu 30 dni.

Musi też podjąć działania wyjaśniające i postarać się rozwiązać problem. Jeśli skarga nie przyniesie pożądanego rezultatu, rodzic może zgłosić sprawę dalej – do organu prowadzącego szkołę, czyli do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Dopiero w sytuacji, kiedy wszystkie te metody zawiodą, wskazane jest zgłoszenie problemu kuratorium. Kurator zajmuje się natomiast przede wszystkim sprawowaniem nadzoru pedagogicznego nad szkołą, czyli między innymi realizowaniem podstawy programowej czy udzielaniem dzieciom odpowiedniej pomocy psychologiczno-pedagogicznej. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Skarga do Kuratorium Oświaty – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *