Wzór ogólny protokołu zdawczo odbiorczego + omówienie

Przed sfinalizowaniem transakcji zakupu mieszkania lub domu, a także przed wynajęciem lokalu mieszkalnego, warto dopilnować, aby wszelkie ustalenia dotyczące stanu technicznego czy wyposażenia nieruchomości znalazły swoje pisemne potwierdzenie.

Dokumentem, który należy sporządzić zatem jeszcze przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży, bądź umowy najmu jest protokół zdawczo odbiorczy mieszkania. Pismo to chroni zarówno kupującego (też najemcę), jak i właściciela, dlatego należy przygotować je skrupulatnie i zgodnie ze stanem faktycznym, a następnie podpisać, aby miało moc prawną.

Co jeszcze warto wiedzieć, na temat protokołu przekazania nieruchomości? aby ułatwić Ci rzetelne sporządzenie protokołu odbioru, przygotowaliśmy 3 gotowe do wypełnienia wzory, które pobierzesz w dalszej części niniejszego artykułu.

Czym jest protokół zdawczo odbiorczy domu/mieszkania?

Protokół przekazania nieruchomości jest dokumentem, który sporządza się w celu potwierdzenia woli przekazania domu lub lokalu mieszkalnego kupującemu/najemcy po zawarciu z nim umowy kupna-sprzedaży lub umowy najmu.

Pismo tego typu odnosi się szczegółowo przede wszystkim do:

  • faktycznego stanu technicznego i wizualnego nieruchomości,
  • elementów wyposażenia nieruchomości,
  • aktualnego stanu liczników.

Wszystkie dane zawarte w protokole powinny dotyczyć momentu przekazania lokalu. Należy umieścić w nim informacje o sprzętach i meblach, które właściciel zostawi w mieszkaniu po przekazaniu go kupującemu, a także podać stan liczników w celu rozliczeń z dostawcami mediów.

Protokół zdawczo odbiorczy wzór ogólny

Protokol-zdawczo-odbiorczy-wzor-ogolny-doc-pdf
Protokół zdawczo odbiorczy wzór ogólny

Protokół zdawczo odbiorczy domu wzór doc

Protokol-zdawczo-odbiorczy-domu-wzor-doc-pdf
Protokół zdawczo odbiorczy domu wzór

Protokół zdawczo odbiorczy mieszkania wzór

Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania wzór

Jaki cel ma sporządzanie protokołu zdawczo odbiorczego?

Protokół przekazania mieszkania to dokument, który stanowi podstawę ewentualnych roszczeń nabywcy (najemcy) domu lub lokalu w sytuacji, kiedy nieruchomość nie spełnia warunków ustalonych wcześniej z właścicielem.

Sporządzenie takiego pisma nie jest obowiązkowe, jednak zalecane, gdyż protokół przekazania lokalu chroni zarówno kupującego, jak i sprzedającego (również najemcę i wynajmującego).

Ze względu na fakt, iż dokument zawiera szczegółowe informacje na temat stanu przedmiotu sprzedaży, jego wyposażenia i cech szczególnych, stanowi zabezpieczenie:

  • przed zarzutami wobec właściciela, kiedy kupujący/lokator stwierdzi braki w wyposażeniu czy zły stan lokalu,
  • niewywiązaniem się właściciela z przekazania lokalu w stanie oraz z wyposażeniem opisanym w protokole.

W interesie obu stron leży więc spisanie protokołu w oparciu o stan faktyczny oraz z opisem szczegółowym, który pozwoli uniknąć nieporozumień i nieuzasadnionych roszczeń w przyszłości.

Kiedy podpisać protokół przekazania lokalu mieszkalnego?

Protokół zdawczo odbiorczy po sprzedaży mieszkania można sporządzić na każdym etapie transakcji, gdyż przygotowanie dokumentu nie stanowi obowiązku żadnej ze stron. Warto wiedzieć jednak, że czas spisania i podpisania protokołu ma wpływ zarówno na jego zawartość, jak i uprawnienia nabywcy do ewentualnych roszczeń.

Jeśli więc kupującemu zależy na zabezpieczeniu transakcji, na przykład w zakresie wyposażenia lokalu, powinien zadbać o to, aby protokół odbioru mieszkania został sporządzony przed zawarciem umowy w sposób szczegółowy, z dokładnym opisem umeblowania, które właściciel zadeklarował się zostawić w domu po przekazaniu go w ręce nabywcy.

W sytuacji, kiedy protokół zdawczo odbiorczy zostanie spisany i podpisany po zawarciu umowy kupna-sprzedaży, będzie stanowił jedynie dokument potwierdzający wolę wydania lokalu po zakupie.

Kupujący nie będzie miał żadnych praw do wnoszenia roszczeń wobec sprzedawcy, gdyż podpisze akt notarialny z oświadczeniem o zapoznaniu się o stanie faktycznym i technicznym nieruchomości. Z kolei sprzedający będzie miał prawo przekazać dom czy mieszkanie nawet w stanie surowym, bez żadnych konsekwencji.

Co zawiera wzór ogólny protokołu zdawczo odbiorczego?

Wzór protokołu przekazania mieszkania jest dokumentem, który musi w pierwszej kolejności odnieść się do celu, w jakim się go sporządza oraz przez kogo jest sporządzany i jakiej nieruchomości dotyczy.

Pismo tego typu zawiera z reguły również następujące elementy:

  • określenie umowy-kupna sprzedaży, umowy najmu lub aktu notarialnego dotyczącego kupna i sprzedaży nieruchomości,
  • datę i miejsce sporządzenia protokołu,
  • dokładny opis stanu technicznego nieruchomości, tj. opis stanu i wyglądu ścian, podłóg, drzwi, okien, zakończeń instalacji wodnych i elektrycznych itd.,
  • opis wyposażenia, które pozostanie w lokalu po sprzedaży,
  • spisanie dokładnych i aktualnych stanów liczników (woda, gaz, energia elektryczna) z chwili przekazania lokalu w celu rozliczeń z dostawcami mediów,
  • określenie ilości przekazywanych kompletów kluczy oraz pilotów do bramy, itp.

Protokół zdawczo odbiorczy należy sporządzić w dwóch identycznych egzemplarzach, opatrzonych podpisami obu stron transakcji. Stan wizualny nieruchomości i wyposażenia warto dodatkowo udokumentować przy pomocy fotografii, dołączonych do protokołu pod postacią np. płyty DVD.

Na co zwracać uwagę przy oględzinach lokalu podczas spisywania protokołu przekazania?

Protokół zdawczo odbiorczy nieruchomości to dokument ważny zarówno dla nabywcy/lokatora, jak i właściciela lokalu. Jego sporządzenie warto poprzedzić skrupulatnymi oględzinami całego mieszkania lub domu, podczas których szczególną uwagę należy zwrócić na:

  • metraż poszczególnych pomieszczeń oraz całego domu/mieszkania,
  • ściany, czyli ich równość, obecność rys, zacieków lub pęknięć,
  • podłogi, czyli ich równość, kąt nachylenia oraz dylatację,
  • okna i drzwi, czyli ich szczelność, łatwość otwierania i zamykania, ewentualne zarysowania,
  • stan instalacji, czyli sprawność oraz prawidłowe rozmieszczenie instalacji wodnej, elektrycznej, gazowej i grzewczej,
  • sprawność i efektywność wentylacji,
  • inne, np. stan balkonu, rozmieszczenie płytek, prawidłowy spadek wody, suchość ścian i sufitów, nachylenie parapetów, lokalizacja i powierzchnia piwnicy oraz/lub garażu czy miejsca parkingowego.

Podobne wątki:

Wpis pochodzi z kategorii: