Rezygnacja ze stanowiska dyrektora szkoły / wicedyrektora WZÓR

Jak napisać rezygnację ze stanowiska dyrektora lub wicedyrektora szkoły? rezygnacja z funkcji kierowniczej może zostać uzasadniona różnymi przyczynami. Najczęściej jest to chęć przejścia na emeryturę, pogarszający się stan zdrowia lub nieukładająca się współpraca pomiędzy innymi pracownikami placówki.

Wprowadzenie

rezygnacja-ze-stanowiska-wicedyrektora-szkoly-wzor-pdf-doc-wordRezygnacja z funkcji kierowniczej może dotyczyć zarówno dyrektora, jak i wicedyrektora czy innego nauczyciela. Jak powinno wyglądać wymagane w takim przypadku pismo? no jest to pismo które powinno zachować spójny szyk, spełniając tym samym wymagania formalne które stawia ustawa – prawo oświatowe.

Aby ułatwić Ci sporządzenie skutecznej rezygnacji ze stanowiska dyrektora lub wicedyrektora szkoły, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór rezygnacji, którą pobierzesz poniżej:

Rezygnacja ze stanowiska dyrektora szkoły wzór

rezygnacja-ze-stanowiska-dyrektora-szkoly-wzor-pdf-doc
Rezygnacja ze stanowiska dyrektora szkoły wzór

Rezygnacja ze stanowiska wicedyrektora szkoły wzór

rezygnacja-ze-stanowiska-wicedyrektora-szkoly-wzor-pdf-doc-word
Rezygnacja ze stanowiska wicedyrektora szkoły wzór

Rezygnacja ze stanowiska kierowniczego najlepiej w formie pisemnej

Przepisy nie narzucają na dyrektora czy wicedyrektora obowiązku sporządzenia rezygnacji ze stanowiska kierowniczego w formie pisemnej.

Dla celów dowodowych warto dopilnować jednak, aby rezygnacja miała właśnie taką formę.

Odpowiednie pismo musi zawierać oświadczenie woli, czyli zwrot „składam rezygnację…”. Należy złożyć je na ręce organu prowadzącego (w przypadku dyrektora), czyli wójtowi/burmistrzowi/prezydentowi miasta, do zarządu powiatu lub do zarządu województwa, a w przypadku nauczycieli pełniących funkcje kierownicze pismo wręcza się dyrektorowi.

Rezygnacja ze stanowiska dyrektora szkoły nie wystarczy, aby odejść z pracy

Złożenie rezygnacji ze stanowiska dyrektora nie jest równoznaczne z zakończeniem pełnienia funkcji kierowniczej w danej placówce. Dopiero odwołanie dyrektora szkoły na skutek rezygnacji sprawia, że rozpoczyna się odliczanie upływu obowiązującego okresu wypowiedzenia.

Decyzję o odwołaniu podejmuje podmiot, który otrzymał rezygnację, na przykład wójt. Dopiero po odwołaniu i po upływie okresu wypowiedzenia (trzymiesięcznego) dochodzi do zakończenia pełnienia funkcji kierowniczej przez pracownika.

Warto mieć na uwadze, że okres wypowiedzenia liczony jest w pełnych miesiącach kalendarzowych. Odliczanie rozpoczyna się z kolei od miesiąca następującego po miesiącu podjęcia decyzji o odwołaniu, a nie od dnia złożenia rezygnacji.

Jeśli osoba zainteresowana rezygnacją z funkcji kierowniczej chce doprowadzić do zakończenia sprawy jak najszybciej, powinna pamiętać, że organ prowadzący placówkę nie jest związany żadnym terminem na odwołanie danego pracownika z funkcji kierowniczej. Pismo warto złożyć więc bez zbędnej zwłoki.

Rezygnacja z funkcji dyrektora szkoły za porozumieniem stron

Odwołanie dyrektora szkoły na skutek rezygnacji wiąże się z obowiązkiem zachowania 3 pełnych miesięcy kalendarzowych okresu wypowiedzenia. Jeśli osobie pełniącej funkcje kierownicze – w tym również dyrektorowi – zależy na szybszym lub natychmiastowym rozwiązaniu sprawy, może wybrać inny sposób rezygnacji, mianowicie odejście za porozumieniem stron.

Natychmiastowe zakończenie pełnienia funkcji kierowniczej to możliwość dopuszczona na zasadzie swobody kontraktowej, przewidzianej w kodeksie cywilnym.

Aby zrezygnować z funkcji kierowniczej za porozumieniem stron, dyrektor szkoły musi zawrzeć porozumienie z organem prowadzącym placówkę, a inny nauczyciel z dyrektorem.

Wtedy postanowienia takiego porozumienia, czyli rezygnacji z funkcji kierowniczej, obowiązują od dnia jej zawarcia.

Rezygnacja ze stanowiska dyrektora szkoły a rezygnacja z pracy

Należy podkreślić, że rezygnacja z funkcji dyrektora szkoły w trakcie roku szkolnego nie jest równoznaczna z rezygnacją ze stanowiska nauczyciela. W większości przypadków dyrektor szkoły jest bowiem równocześnie zatrudnionym w placówce nauczycielem.

Jeśli złoży oświadczenie o rezygnacji ze stanowiska i zostanie odwołany, nadal będzie zatrudniony na stanowisku nauczyciela. Z czym wiąże się więc taka rezygnacja?

Jej skutkiem jest między innymi to, że były dyrektor szkoły będzie otrzymywał wynagrodzenie za pracę nauczycielską, pomniejszoną o dodatek funkcyjny.

Jak wygląda rezygnacja ze stanowiska wicedyrektora szkoły?

Rezygnacja ze stanowiska wicedyrektora szkoły nie różni się znacząco od rezygnacji ze stanowiska dyrektora szkoły. Zastępca dyrektora składa ją jednak nie do organu prowadzącego, lecz do swojego zwierzchnika, czyli dyrektora placówki.

Po złożeniu odpowiedniego oświadczenia woli, czyli rezygnacji ze stanowiska kierowniczego – w tym przypadku ze stanowiska wicedyrektora – pracownik zobligowany jest pełnić swoją funkcję jeszcze przez trzy kolejne miesiące kalendarzowe następujące po miesiącu odwołania.

Rezygnacja z funkcji zastępcy dyrektora szkoły, podobnie jak w przypadku funkcji dyrektora, nie może wiązać się ze skróceniem okresu wypowiedzenia. Wyjątkiem będzie sytuacja, kiedy do rezygnacji dojdzie za porozumieniem stron, czyli na podstawie ogólnej zasady swobody kontraktowej.

Kiedy pisemne złożenie rezygnacji nie jest konieczne?

Dyrektor lub wicedyrektor nie musi składać pisemnej rezygnacji z funkcji kierowniczej do organu prowadzącego, jeśli chce całkowicie zrezygnować z pracy w danej szkole. Zwykłe rozwiązanie stosunku pracy wywoła bowiem taki sam skutek, czyli zakończenie pełnienia funkcji kierowniczej. Dyrektorem lub wicedyrektorem może być wyłącznie osoba zatrudniona w danej szkole.

Warto również wiedzieć, że po odwołaniu dyrektora organ prowadzący jest zobligowany do zapewnienia mu pełnego wymiaru zajęć. Dopuszczalne jest również przeniesienie osoby zatrudnionej do innej placówki, jednak wyłącznie za jej zgodą.

Takie same zasady obowiązują również wtedy, kiedy to inny nauczyciel rezygnuje z kierowniczego stanowiska. Wtedy to rolą dyrektora jest zapewnienie mu pełnego wymiaru zajęć lekcyjnych.

Podsumowanie

Czy organ prowadzący może nie przyjąć rezygnacji dyrektora? organ prowadzący szkołę nie może odmówić dyrektorowi szkoły przyjęcia rezygnacji. Złożenie rezygnacji przez dyrektora stwarza po stronie organu prowadzącego obligatoryjny obowiązek odwołania dyrektora ze stanowiska. Zatem formalne pisemne złożenie przez nauczyciela rezygnacji ze stanowiska dyrektora obliguje organ prowadzący (niezależnie od przyczyn jego złożenia) do zwolnienia nauczyciela z tejże funkcji.

Warto pamiętać, że pomimo odwołania dyrektora z jego stanowiska, staje się on automatycznie z powrotem nauczycielem, a więc nadal pozostaje w stosunku pracy – nadal otrzymując wynagrodzenie, jednak jest to wynagrodzenie pomniejszone o dodatek funkcyjny, jakim było pełnienie funkcji dyrektora szkoły.

W przypadku odwołania ze stanowiska dyrektora (m.in. w razie złożenia przez nauczyciela rezygnacji)- organ prowadzący musi otworzyć konkurs na nowego dyrektora szkoły, aby obsadzić to stanowisko synchronicznie z momentem odejścia starego dyrektora.

Podstawa prawna: ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

Podobne wzory pism:

Wpis pochodzi z kategorii: