Wniosek o progi zwalniające WZÓR z omówieniem

Jak napisać wniosek o progi zwalniające? progi zwalniające montowane są tam, gdzie wymagane jest wymuszenie zmniejszenia prędkości pojazdów ze względu na bezpieczeństwo pieszych. Bardzo często „spowalniacze” znane też jako muldy – spotyka się w okolicach szkół i przedszkoli, a także na drogach gminnych, osiedlowych i wewnętrznych.

Wprowadzenie

wniosek-o-progi-zwalniajace-wzor-pdf-doc-wordZarządcy dróg nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, jak wygląda rzeczywistość, czyli jak szybko pojazdy przemieszczają się po danej ulicy, dlatego to jej mieszkańcy, widząc zagrożenie na co dzień, powinni złożyć odpowiedni wniosek o progi zwalniające.

W trosce o wysoki poziom bezpieczeństwa ruchu nas samych oraz innych mieszkańców okolicy nie wolno zwlekać z wysłaniem takiego wniosku do zarządcy drogi, jeśli auta jeżdżą po ulicy zbyt szybko, należy reagować zdecydowanie, ponieważ bierność może skończyć się tragicznie. Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma i zwiększenie szans na zamontowanie progów zwalniających, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku o progi zwalniające, który pobierzesz poniżej:

Wniosek o progi zwalniające wzór

Petycja o progi zwalniające wzór

Gdzie złożyć wniosek o progi zwalniające?

montaz-progow-zwalniajacych-wniosekKażda droga posiada swojego zarządcę, który odpowiada za jej stan techniczny oraz bezpieczeństwo ruchu drogowego na danej nawierzchni. Wniosek o progi zwalniające należy kierować właśnie do zarządcy problematycznego odcinka drogi.

Warto wiedzieć więc, że zarządcą dróg:

  • krajowych jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad;
  • wojewódzkich – zarząd województwa,
  • powiatowych – zarząd powiatu,
  • gminnych – wójt (burmistrz, prezydent miasta),
  • osiedlowych – zarząd spółdzielni,
  • prywatnych – osoby prywatne.

Aby sprawdzić, kto zarządza danym odcinkiem drogi, należy zajrzeć na stronę internetową zarządu dróg lub zadzwonić do Urzędu Dzielnicy, Wydziału Infrastruktury.

Kto może złożyć wniosek o progi zwalniające?

montaz-progow-zwalniajacych-wniosekWniosek o progi zwalniające może złożyć dowolna osoba zainteresowana taką inwestycją. Nie ma znaczenia, czy będzie to petycja wielu mieszkańców, czy pismo od jednego obywatela – zarządca ma obowiązek rozpatrzyć i odnieść się do wniosku, udzielając odpowiedzi.

Wniosek o budowę progu zwalniającego może złożyć jedna osoba w imieniu całej wspólnoty lub zrzeszenia. Wtedy to jej dane będą widniały na piśmie i to z nią podejmowane będą ewentualne negocjacje.

Warto jednak dopilnować, aby na wniosku podpisało się wielu mieszkańców. Zarządcy ułatwia to bowiem walkę z przeciwnikami progów zwalniających, których również nie brakuje.

Montaż takiego „spowalniacza” wiąże się bowiem ze wzmożonym hałasem – piskiem opon podczas gwałtownego hamowania czy odgłosem uderzenia podczas przejazdu ciężkiego samochodu, a także z większym zanieczyszczeniem powietrza i skargami o uszkodzenie podwozia.

Wniosek kontra petycja o progi zwalniające

montaz-progow-zwalniajacych-wniosekCzym różni się wniosek o progi zwalniające od petycji o montaż progu zwalniającego? Przede wszystkim wniosek może sporządzić jedna osoba, zaś petycja zawsze dotyczy grupy zrzeszonych dla osiągnięcia wspólnego celu mieszkańców.

Wniosek o zamontowanie progu zwalniającego ma również charakter prośby, zaś petycja żądania. Zwykle dokładnie określa rozwiązanie, którego mieszkańcy oczekują, a jej rolą jest skłonienie adresata do konkretnego działania.

Kiedy wniosek o progi zwalniające może zostać odrzucony?

montaz-progow-zwalniajacych-wniosekProgi zwalniające na wsi to widok znacznie częstszy, niż w mieście. Ma to związek z faktem, że po drogach wiejskich nie poruszają z reguły pojazdy komunikacji miejskiej.

W przypadku dróg miejskich, po których jeżdżą autobusy, dopuszczalne jest jedynie zamontowanie progów zwalniających wyspowych.

Pismo do Gminy o progi zwalniające nigdy nie będzie akceptowane od ręki, lecz dopiero po analizie skutków takiego montażu. Elementy tego typu stosuje się bowiem wyłącznie w miejscach, w których nie są skuteczne inne metody ograniczenia prędkości lub ich skuteczność nie jest wystarczająca.

Przed instalacją progów zwalniających zawsze wyczerpywane są więc inne możliwości zmniejszenia prędkości, takie jak znaki drogowe czy wyspy.

Kto ponosi koszt montażu progu zwalniającego?

montaz-progow-zwalniajacych-wniosekSporządzając pismo do Zarządu Dróg o progi zwalniające, warto wiedzieć, że koszty takiej inwestycji zobowiązany jest ponieść zarządca drogi. Podobnie będzie w przypadku innych dróg i ich zarządców, dlatego nie zawsze można liczyć na pozytywną decyzję w tej sprawie.

Niekiedy gminy odrzucają wniosek o montaż progu zwalniającego z powodu braku środków finansowych. W przypadku progów zwalniających wyspowych ceny sięgają bowiem nawet 3 tysięcy złotych.

Jak sporządzić wniosek o progi zwalniające?

montaz-progow-zwalniajacych-wniosekPismo z prośbą o montaż progów zwalniających musi zawierać przede wszystkim precyzyjne określenie problematycznego odcinka drogi. Należy podać w nim nazwę miejscowości, nazwę ulicy oraz numer posesji, wyznaczających początek i koniec nawierzchni.

Warto wskazać także dokładne miejsce, w którym miałby znaleźć się próg zwalniający, choć decyzja o jego lokalizacji może zostać podyktowana innymi uwarunkowaniami i przepisami ruchu drogowego.

Bardzo ważnym elementem wniosku w sprawie progu zwalniającego jest uzasadnienie prośby, czyli opisanie warunków panujących na danym odcinku drogi. Określając problem, należy skupić się przede wszystkim na zagrożeniach wynikających z szybkiego poruszania się pojazdów po danej nawierzchni.

Niekiedy ryzyko wypadku związane może być także z ograniczoną widocznością (zakręt, ogrodzenia, budynki, nasadzenia). Jeśli w pobliżu drogi znajduje się szkoła lub inna placówka, do której uczęszczają dzieci, warto powołać się na ich bezpieczeństwo i jak najszybsze zamontowanie progu zwalniającego.

Podobnie w przypadku dróg wewnętrznych i dróg dojazdowych do posesji, należy jako argumentu użyć zagrożenia zdrowia i życia dzieci mieszkających w przyległych do ulicy posesjach.

Podobne wzory pism:

Wpis pochodzi z kategorii: