Umowa przedwstępna wykonania usługi WZÓR

Jak napisać umowę przedwstępną wykonania usługi? Umowa przedwstępna wykonania usługi nie jest zaliczana do umów nazwanych, uregulowanych ściśle przed przepisy Kodeksu cywilnego. Została stworzona na potrzeby zleceniobiorcy i zleceniodawcy, którzy z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą zawrzeć w danym momencie umowy przyrzeczonej.

Wprowadzenie

umowa-przedwstepna-wykonania-uslugi-wzor-pdf-docUmowa przedwstępna na usługi może dotyczyć różnego typu usług, w tym między innymi prac budowlanych, remontowych czy nawet ogrodniczych. Co powinna zawierać taka umowa, aby była skuteczna i zapewniała obu stronom bezpieczeństwo? W umowie musi znaleźć się szereg klauzul i informacji, dzięki którym pismo spełni wszystkie formalne wymagania. Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór umowy przedwstępnej, który pobierzesz poniżej:

Umowa przedwstępna wykonania usługi wzór

umowa-przedwstepna-wykonania-uslugi-wzor-pdf-doc
Umowa przedwstępna wykonania usługi wzór

Czym jest umowa przedwstępna?

Umowę przedwstępną zawiera się najczęściej w odniesieniu do umowy kupna-sprzedaży czy umowy najmu mieszkania. Można jednak zawrzeć również umowę przedwstępną usługi, na co pozwala obowiązująca zasada swobody umów.

Umowę przedwstępną definiuje się jako zobowiązanie jednej lub obydwu stron do zawarcia w przyszłości umowy przyrzeczonej. 

Jeśli umowa przedwstępna usługi jest jednostronna, czyli zobowiązująca dla jednej strony, to również tylko jedna ze stron ma prawo żądać jej wykonania. Z kolei w przypadku kiedy umowa jest obustronnie zobowiązująca, żądanie jej wykonania przysługuje obu stronom kontraktu. 

Czym jest umowa wykonania usługi?

Umowa wykonania usługi, inaczej umowa o świadczenie usług, również zalicza się do umów nienazwanych. Kodeks cywilny wyróżnia bowiem przede wszystkim umowę o dzieło, umowę zlecenia, umowę agencji oraz umowę o roboty budowlane.

Tymczasem umowa na wykonanie usługi wykreowana została na zasadzie obowiązującej swobody umów i stanowi pochodną umowy zlecenia, gdyż jej przedmiotem jest świadczenie usługi na rzecz drugiego podmiotu.

Oznacza to, że liczy się zarówno wynik wykonanych prac (umowa o dzieło), jak i sposób ich wykonania (umowa zlecenia). 

Umowa przedwstępna na wykonanie usługi może dotyczyć:

  • robót budowlanych,
  • prac remontowych,
  • usług transportowych,
  • usług sprzątających,
  • usług krawieckich,
  • usług cateringowych,
  • usług stolarskich, itd.

Dlaczego i kiedy warto zawrzeć umowę przedwstępną usługi?

Istnieje wiele okoliczności, w których zawarcie umowy przedwstępnej na wykonanie usługi będzie korzystne dla obu stron stosunku prawnego. Taki kontrakt stanowi bowiem pewnego rodzaju gwarancję zawarcia w przyszłości umowy przyrzeczonej.

Może nawet stanowić podstawę przymuszenia drugiej strony do realizacji postanowień umowy w przypadku odmowy wykonania zobowiązania. 

Umowa przedwstępna wykonania remontu czy prac budowlanych będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku, kiedy strony nie chcą lub nie mogą zawrzeć w danym momencie umowy przyrzeczonej.

Jest to sposób na zarezerwowanie terminu i poczynienie wymaganych przygotowań, a także na ustalenie określonej kwoty wynagrodzenia.

Zleceniobiorca zyskuje w tym przypadku klienta, który będzie dla niego źródłem ustalonego wcześniej dochodu. Z kolei zleceniodawca ma gwarancję realizacji prac w terminie oraz w określonym z wykonawcą robót budżecie. 

W jakiej formie należy zawrzeć umowę przedwstępną usług?

Umowa przedwstępna wykonania robót czy usług remontowych może zostać zawarta w dowolnej formie, w tym nawet w formie ustnej. Warto jednak na wypadek ewentualnych sporów czy braku zawarcia umowy przyrzeczonej, zawrzeć ją w formie pisemnej.

Forma zawarcia umowy przyrzeczonej wpływa bowiem bezpośrednio na konsekwencje braku realizacji jej postanowień, czyli niezawarcia umowy przyrzeczonej. 

Wyróżnia się:

  • umowę przedwstępną ze skutkiem silniejszym,
  • umowę przedwstępną ze skutkiem słabszym.

Pierwszy rodzaj umowy – umowa ze skutkiem silniejszym – musi zostać zawarta w formie takiej, jak wymaga tego zawarcie umowy przyrzeczonej. Wtedy strony mają prawo żądać przymusowego zawarcia oznaczonej umowy przed sądem.

Jeśli jedna strona odmówi zawarcia umowy przyrzeczonej, druga może wnieść pozew o zastąpienie wyrokiem sądu oświadczenia woli strony drugiej. Prawomocny wyrok sprawi, że umowa dojdzie do skutku nawet bez zgody drugiej strony.

Zamiast przymuszania do realizacji umowy, poszkodowana strona może wybrać też inne rozwiązanie – mianowicie żądanie zapłaty odszkodowania z tytułu szkody poniesionej na skutek niezawarcia umowy przyrzeczonej. 

Podobne konsekwencje daje umowa przedwstępna ze skutkiem słabszym, czyli zawarta w formie niższej niż wymaga tego umowa przyrzeczona. Jedyną „karą” z tytułu niewykonania umowy jest w tym przypadku konieczność wypłaty odszkodowania stronie, która została pokrzywdzona w wyniku niezawarcia umowy. 

Co powinna zawierać umowa przedwstępna usługi?

Charakterystyczną cechą umowy przedwstępnej jest jej szczegółowe nawiązanie do umowy przyrzeczonej. To odróżnia ją od słabiej wiążącej umowy rezerwacyjnej.

Umowa przedwstępna o roboty budowlane czy inne usługi musi wyraźnie odnosić się do umowy, którą strony mają zawrzeć w przyszłości. Bez takich szczegółowych postanowień nie będzie ona ważna. 

Umowa przedwstępna o wykonanie usług remontowych czy budowlanych powinna zawierać więc:

  • datę i miejsce sporządzenia,
  • dane stron,
  • opis przedmiotu umowy, w tym zakres planowanych prac,
  • wskazanie terminu wykonania usługi,
  • określenie wysokości wynagrodzenia za wykonanie usługi,
  • podpisy stron. 

Umowa przedwstępna usługi nie musi określać terminu zawarcia umowy przyrzeczonej – nie ma to wpływu na jej ważność. Jeśli nie znajdzie się w niej konkretna data, przyjmuje się zasadę wyznaczenia terminu przez jedną lub obie strony kontraktu. 

Przy umowie jednostronnie zobowiązującej, tylko jedna ze stron może żądać zawarcia umowy przyrzeczonej w wyznaczonym przez siebie terminie.

Z kolei przy umowie dwustronnie zobowiązującej obie strony mają do tego takie samo prawo, a jeśli wyznaczą daty inne, pod uwagę bierze się termin wyznaczony przez podmiot, który wcześniej złożył stosowne oświadczenie. 

Umowa przedwstępna na wykonanie usługi może zawierać także dodatkowe ustalenia pomiędzy stronami. Zasada swobody umów pozwala uwzględnić w niej:

  • zapisy dotyczące zabezpieczenia wykonania umowy w formie wpłaconej zaliczki lub zadatku,
  • warunki odstąpienia/rozwiązania umowy,
  • kary umowne za niewykonanie umowy. 

Najważniejszym elementem umowy przedwstępnej jest jednak określenie celu i przedmiotu jej zawarcia oraz wynagrodzenia dla zleceniobiorcy. Bez tych zagadnień, umowa przedwstępna będzie nieważna.

Podobne:

Wpis pochodzi z kategorii: